Tajomstvo kurkumy odhalené.

 

Počuli ste už o kurkume? Verím, že mnohé z vás áno. Tie, ktoré sa aspoň občas zvŕtate v kuchyni, asi viete, že kurkuma je korenie, ktoré je súčasťou karí korenia. A niektoré si pod vplyvom reklamy možno myslíte, že je to tabletka...

 

Kurkuma (Curcuma longa, Curcuma domestica) je rastlina patriaca do čeľade ďumbierovité. Ako korenie sa používa pomletá hľuza kurkumy dlhej (Curcuma longa). Vzhľadom sa hľuzy podobajú na ďumbier (v češtine: zázvor). Hľuzy sa vykopávajú v decembri a januári a potom ich 10 až 15 dní sušia na slnku, následne sa pomelú na prášok.  

 

V Indii a Číne sa používa po stáročia ako prísada do jedál, farbivo a liečivo. Poznajú ju v celej východnej Ázii a Pacifiku tak v tradičnej kuchyni, ako aj v liečiteľstve a kozmetike a taktiež ňou farbili látky. Je hojne využívaná aj v ajurvédskej medicíne, a to už približne 4 000 rokov.

 

Kurkuma obsahuje najmä silice, horčiny, kurkumín a škrob. Účinnou liečivou látkou je práve kurkumín, ktorý je veľmi silným antioxidantom a ktorý zároveň kurkume dodáva tú intenzívnu žlto-oranžovú farbu. Používa sa aj v potravinárstve ako prírodné farbivo E 100.

 

Kurkumín má výrazný protizápalový účinok, a to bez vedľajších škodlivých účinkov, ktorým sa nevyhneme pri užívaní chemicky vyrobených liekov. Odporúča sa na liečbu zápalov pri reumatizme, artritíde, výronoch, opuchoch.

 

Kurkuma pôsobí priaznivo na pečeň, stimuluje žlčník, pomáha predchádzať tvorbe žlčových kamienkov a znižuje hladinu cholesterolu. Tiež účinne pomáha pri vonkajšom a vnútornom krvácaní a uľahčuje bolestivú menštruáciu. Pozitívne účinky prináša tiež pri syndróme dráždivého čreva, Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde. Podľa posledných výskumov tiež zlepšuje pamäť.

 

Kurkumín je však vzácny aj vďaka výrazným protirakovinovým účinkom, nakoľko zabraňuje metastázovaniu rakovinových buniek, bráni vzniku chemorezistencie a potláča angiogenézu, čím podporuje odumieranie rakovinových buniek.

 

V kuchyni sa kurkuma používa po stáročia ako súčasť viacerých koreniacich zmesí, najmä karí korenia. Jedlu dodáva teplú zemitú, mierne štipľavú chuť a vôňu a žltkastú farbu. Hodí sa k mäsu, ryži, vajíčkam, šošovici, fazuli, koreňovej zelenine a zeleninovým šalátom.

 

Kurkumín je však citlivý na svetlo, teplo a kyslík. Na to musíte pamätať pri uskladnení aj používaní kurkumy. Po jej pridaní už jedlo tepelne neupravujte. Vzhľadom na jej rýchly rozklad v pečeni je potrebné pre spomalenie rozkladu a lepšie využitie v organizme kurkumu vždy kombinovať s čiernym korením. V období, keď kurkumu užívate z liečebných dôvodov, teda intenzívnejšie, vyhýbajte sa slnku. Kurkumín by mohol vyvolať precitlivelosť na slnečné žiarenie.