Sila vody.

 

Voda je naozaj životodarná. Život bez vody nie je možný. Je nevyhnutnou súčasťou každého živého organizmu, ľudské telo nevynímajúc. Pozrite sa, čo všetko pre Vás robí...

 

Možno si pamätáte zo školy, alebo ste čítali neskôr, ale určite viete, že voda tvorí približne 70 % nášho tela. Nie sú to iba telesné tekutiny ako krv a lymfa. Voda je nevyhnutnou súčasťou každej jednej bunky a vypĺňa tiež medzibunkové priestory.

 

Úlohou vody je predovšetkým rozvoz živín v organizme, pôsobí termoregulačne a vyplavuje z organizmu odpadové látky.

 

Vodu však musíme priebežne dopĺňať, inak jej má telo nedostatok. A nedostatok vody prináša množstvo komplikácií. Spôsobuje hromadenie splodín metabolizmu, keďže tieto látky nemá telo ako inak vylúčiť. Organizmus je tak preťažený, nefunguje správnym spôsobom látková výmena, krv a lymfa sa zahusťujú. Výrazne sa tiež spomaľuje obnovovanie buniek, zle fungujú aj nervové impulzy. Toto všetko je tiež obrovským náporom na náš imunitný systém

 

Vonkajšie príznaky nedostatku vody sa prejavujú rôzne: môže Vás bolieť hlava, cítite únavu, neviete sa sústrediť, zhoršuje sa pamäť, môže sa objaviť aj depresia a tiež sa zvyšuje tlak

 

A na to všetko je liekom: poriadne sa napiť a piť priebežne

 

Správny pitný režim naproti tomu prináša skvelé výhody:

 
  • Všetky telesné aj psychické funkcie fungujú správne. Krv aj lymfa majú správnu hustotu, krvný tlak sa upraví. Správne funguje aj zásobovanie jednotlivých orgánov živinami. Tiež pamäť, sústredenosť a naša výkonnosť stúpa.

  • Zabezpečuje termoreguláciu organizmu.

  • Pomáha znižovať hmotnosť.

  • Odplavujú sa nahromadené odpadové látky a telo sa ich tak bez problémov zbavuje.

  • Zlepšuje stav a štruktúru pleti. Pleť je žiarivejšia, hladšia a pružnejšia.

 

Čo si však máme pod pojmom „správny pitný režim“ predstaviť?

 

Všeobecne sa odporúča vypiť 2 až 4 litre denne. Potrebné množstvo závisí od Vášho spôsobu života, veku, váhy, pohlavia, ročného obdobia, atď. Môžete počítať napríklad podľa vzorca: na každé 3 kg telesnej váhy 1 dcl vody. 

 

A nič sa nestane, ak trochu pridáte. V lete pridať musíte, pretože sa viac potíte. Vodu treba piť v priebehu celého dňa, nie naraz. Môžete sa napríklad rozhodnúť, že každú hodinu vypijete  jeden pohár. Odporúča sa ale vypiť trochu viac dopoludnia ako popoludní. Hlavne ráno, keďže organizmus bol celú noc bez prísunu tekutín. Tiež to nepreháňajte večer pred spaním. To by ste sa v noci nabehali:-)

 

To, či pijete dostatočne, zistíte, keď sa pozriete na svoj moč. Musí byť svetlý a číry. Tmavší moč je znakom nedostatočného množstva tekutín.

 

A teraz k otázke – čo piť? 

 

Najskôr, čo nepiť. Ak pijete nápoje obsahujúce umelo vyrobené prísady (arómy, dochucovadlá, sladidlá, apod.), musíte si uvedomiť, že takto si dodávate do organizmu ďalšie látky, ktoré musí telo vylúčiť – vodou. Potreba vody tak stúpa.  Podobne pôsobí aj kofeín a alkohol.

 

Preháňať by sme to nemali ani s minerálnou vodou. Doprajte si ju iba v rozumnom množstve a zásadne nesýtenú. Minerálna voda totiž obsahuje priveľa minerálnych a stopových prvkov, ktoré sú však anorganického pôvodu,  a preto pre náš organizmus len veľmi ťažko alebo vôbec nevyužiteľné.

 

Najlepšia je nízkomineralizovaná pramenitá voda. Odporúčam tiež odstátu alebo prefiltrovanú vodu z vodovodu. Veľmi vhodné sú zriedené ovocné a zeleninové šťavy, pretože takto okrem tekutiny prijímate aj množstvo iných látok, a to organického pôvodu. Organizmus ich teda dokáže dobre spracovať a využiť. Pozor však na kalórie. Ak sa ale stravujete podľa tretej kapitoly, nemusíte sa báť. Môžete piť aj bylinkové čaje, ak ich máte rada, avšak nie tie zo supermarketu. Pozor  na rôzne prídavné látky.

 

Tak a teraz vstaňte a choďte sa napiť. Ako vidíte, bude to naozaj: Na zdravie!