Chlieb náš každodenný.

 

Chlieb je súčasťou snáď každej kultúry. Často je spájaný aj s vierou alebo s konkrétnym náboženstvom. Hovorí o ňom Biblia aj Korán. Ľudstvo sprevádza už tisícročia. Tak prečo je s ním dnes taký veľký problém? Prečo nám chlieb dnes škodí? 

 
 
 
 
 

Pretože to, čo jeme dnes, nemá napríklad s tým biblickým, nič spoločné. Žiaľ. Teda, okrem pomenovania.

 

Tradičný chlieb nebol vyrábaný z "kvalitnej" a o akékoľvek prospešné živiny ochudobnenej bielej múky. Múka sa nemlela z prešľachtených a geneticky upravovaných "turbo" odrôd dovezených z druhej polovice Zemegule. A v pôvodnom chlebe by ste nenašli ani také vylepšenie ako naše potravinárske droždie. No a ešte nadbytok soli, pre istotu zbytočne pridaný cukor a aby nám chlieb vydržal, nejaký ten konzervant, stabilizátor, farbivá ... Ani múka pomletá z očistených zŕn samozrejme prirodzene takúto bielu farbu nemá. Takže pripočítajte aj bielidlá.

 

Chlieb, ktorý bol po stáročia základnou súčasťou stravy obsahoval potrebné vitamíny a minerálne látky, tiež bielkoviny a iné živiny a dostatok vlákniny. Dnes málokto vie, že obal obillných zŕn (plevy, otruby) prirodzene obsahuje látky štiepiace škrob a  lepok. Preto napríklad mnoho celiatikov dobre znáša celozrnnú špaldovú múku. Špalde je totiž nešľachtená odroda pšenice, preto si zachováva tradičné zloženie živín a múka z celých zŕn, teda obsahujúca samotné zrno, obal aj klíček, problémy s trávením nespôsobuje.

 

Klasický chlieb samozrejme neobsahoval droždie. Droždie, napriek mnohým opačným názorom, je pre nás škodlivé. Dnes sa na výrobu chleba a pečiva používa potravinárske droždie, čo sú vlastne iba pivné kvasnice. Tým, že sa všetko urýchľuje, výrobcovia prirodzene kvôli úspore času a energií zrýchľujú aj proces kvasenia, bežne na 30 až 45 minút. No proces prirodzenej aktivácie týchto kvasiniek trvá minimálne dva až tri dni. To je dôvod, prečo by sme kvasené pečivo nikdy nemali jesť čerstvé, Vždy až po dvoch dňoch. A ak už áno, treba ho opiecť v toustovači alebo urobiť hrianky.

 

Droždie je totiž kvôli tak krátkemu procesu kvasenia aktívne aj v hotovom výrobku. Tieto kvasinky potom v črevách fermentujú a výrazne ovplyvňujú prirodzenú črevnú mikroflóru a narušujú ju. Pivné kvasnice nie sú zrovna to, čo by malo byť v našich črevách aktívne:-) Poruchy trávenia, zápcha, plynnatosť...

 

Inak je to s chlebom pripraveným s tradičným kváskom, kedy prirodzený proces kvasenia trvá niekoľko hodín (8 aj 12) a potravinárske droždie sa nepridáva.

 

Áno, takáto príprava je namáhavejšia, trvá dlhšie,a preto ju výrobcovia zavrhli. Kvások je vlastne múka (napríklad ražná) zmiešaná s vodou. V teple táto zmes začne bobtnať. Na to, aby bol chlieb dobrý a nadýchaný vôbec nie je potrebné droždie.

 

Osobne si myslím, že najlepšie je urobiť si vlastný chlieb. Predovšetkým preto, že máte pod kontrolou, čo do neho dáte. Vôbec to nie je ťažké a výsledok Vás milo prekvapí.

 

Môžete vyskúšať napríklad recept na tzv. írsky domáci chlieb. Je veľmi jednoduchý a veľmi lahodný. Na internete nájdete mnoho receptov. Ja som ho robila takto: Zľahka zmiešame: 450g celozrnnej špaldovej múky, 500g kvalitného jogurtu, 1 ČL morskej soli, 1 ČL sódy bikarbóny, 1 ČL datľového sirupu. Cesto sa nesmie miesiť. Pečieme vo vhodnej forme asi 50 minút pri teplote 190 stupňov.

 

Iné recepty Vám ešte prinesiem, pretože kvalitný a výživný chlieb nám prospieva. Bol po stáročia posvätným jedlom, mali by sme si ho vážiť a tak k nemu pristupovať. A nekonzumovať zdraviu škodlivú atrapu chleba.