Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata)
Vyrastala som na dedine a skorocelom sme po sebe veru strieľali často! A keď sme sa poranili, stačilo na ranku priložiť skorocelový list a ranka sa onedlho zahojila a hlavne, prestala krvácať. A to bolo super, mohli sme v hre pokračovať:-)
Skorocel kopijovitý je trvácna bylina typická prízemnou ružicou úzkych špicatých vrúbkovitých listov, z ktorých vyrastajú kvety - klasy. Tieto sú výrazne vyššie ako listy. Rastie na poliach, lúkach a pri cestách. Zbierame listy, z ktorých pripravujeme čaj, sirup, tinktúru, alebo ich prikladáme priamo čerstvé. Zbierajú sa od mája do septembra. Sušiť ich treba rýchlo, ale teplota nesmie presiahnuť 50 stupňov.
Liečivé účinky:
-
hojí a zaceľuje rany, zastavuje krvácanie, pomáha pri poštípaní hmyzom
-
znižuje hladinu cukru v krvi
-
pôsobí protizápalovo a potláča infekcie v tele
-
prikladanie listov (mierne rozmeľnených) pomáha pri popáleninách, exémoch, ale aj zápaloch očí
-
čaj aj sirup liečia kašeľ a odstraňujú hlieny z dýchacích ciest, zápal dýchacích ciest, zápal priedušiek, zápal močového mechúra a obličiek
-
tinktúra uľavuje pri bolesti zubov
Zo skorocelu najčastejšie pripravujeme klasickým spôsobom čaj. Na choroby dýchacích ciest sa výborne hodí aj sirup:
4 hrste čerstvých listov zomelieme na mäsovom mlynčeku. Pridáme vodu, 250 g medu a 300 g prírodného trstinového alebo brezového cukru. Na miernom ohni varíme, kým sa nevytvorí hustá tekutina. Mierne vychladíme a dáme do uzatvárateľných fliaš alebo pohárov. Uložíme v chladničke.
