Joga pre telo, dušu aj myseľ.
Patríte k ľuďom, ktorí si myslia, že joga pre nich nie je, že sa pri nej vlastne ani necvičí, iba sedí v rôznych krkolomných pozíciách a medituje? Nuž, nesúhlasím. Joga je úžasná! Je to cvičenie, životný štýl, svetonázor a všeličo iné...
Dnes už nie je ťažké nájsť kurz jogy. Existujú rôzne. Rôznej kvality a aj rôzneho zamerania. Tam, kde ste kedysi chodili cvičiť iba aerobik, už pravdepodobne tiež ponúkajú aj hodiny jogy.
Joga však nie je iba akýsi druh cvičenia, je to oveľa viac. V podstate životný štýl.
Vznikla pred asi 5 000 rokmi, kedy bol po prvý krát vysvetlený celý jogový systém. Neskôr pustovníci (rišijovia) žijúci mimo civilizáciu vytvárali rôzne ásany. Vychádzali pritom z pozorovania chovania a pohybov zvierat. Preto majú mnohé ásany dodnes názvy podľa nich. Pozorovaním zvierat zároveň odhadovali liečivé účinky jednotlivých pozícií. Joga a celý jogový systém sa postupne zdokonaľovali, vznikali písomné záznamy, až v 2. storočí p.n.l. učenec Pataňdžali vytvoril spis „Jogasútra“, kde popisuje osemstupňový jogový systém. Postupom času vznikalo týchto diel stále viac, avšak iba minimum bolo dodnes preložených zo sanskritu do iných jazykov.
Pýtate sa, prečo by joga mala byť vhodná pre dnešných ľudí?
Náš súčasný život na nás kladie veľmi vysoké nároky, neustále sa stupňuje stres, máme pocit, že nestíhame, nezvládame plniť očakávania, stupňujú sa konflikty, sme sklamaní... Zabúdame byť sami so sebou, v tichu, v kľude, nemáme si kedy v sebe „upratať“. A čo je ešte horšie, mnohí si ani neuvedomujú, aké je také upratovanie potrebné.
Oproti tomu joga prináša telesné uvoľnenie, ale aj vnútorné stíšenie, ktoré je nevyhnutné pre vytvorenie potrebného odstupu od hektiky bežného života.
Z fyzického hľadiska je prínosom, že pri cvičení jogy sa omnoho viac ako pri inom cvičení preťahujú kĺbové väzy, svalstvo sa posilňuje, pričom ale svaly nie sú mohutnejšie, sú len viac vyrysované, prehlbuje sa a zlepšuje dýchanie.
Joga však nie je iba precvičovanie svalov. To by bol veľmi zjednodušený ale aj veľmi nesprávny pohľad.
Úrovne jogy:
Preto existuje niekoľko úrovní, na ktorých sa joga praktikuje. Podľa Patandžaliho ich je osem a zjednodušene povedané, súvisia s rôznymi úrovňami ľudskej bytosti. Na každý ďalší stupeň sa dá dostať iba cez ten predchádzajúci. Podľa učenia majstrov jogy, vstup na túto cestu vyžaduje jednak akceptovanie etických základov jogy ale aj vysoký intelektuálny potenciál.
Cieľom je práve zharmonizovanie všetkých úrovní ľudskej existencie a ich vzájomné prepojenie do harmonického celku, ale tiež zlepšenie stavu v každej jednej úrovni:
1. vzťah k okoliu – sebaovládanie
2. vzťah k sebe - poriadok, pravidlá
3. vzťah k svojmu telu – ásany
4. vzťah k životnej energii – hospodárenie s energiou
5. vzťah k svojej mysli – abstrakcie
6. vzťah k svojej osobnosti – sústredenie
7. vzťah k svojmu vedomiu – meditácia
8. vzťah k vesmíru a jeho harmónii – harmonický stav bez akéhokoľvek napätia.
Takéto ponímanie jogy je dlhodobá cesta. Vlastne, celoživotná.
Som však hlboko presvedčená, že stojí za to ňou ísť. Pevné, vyrysované svaly, správne držanie tela, pokojné hlboké dýchanie, pokoj v duši a umenie sebaovládania. To je iba niekoľko darov, ktoré Vám joga prinesie. A sú úžasné. Nemyslíte?