Čo nám prinesie šťastný život?
O šťastnom živote má asi každý z nás inú predstavu. Jeden chce to a druhý ono. A to je dobre. A niekto možno na to, čo pre neho znamená šťastie, príde až na konci života. Mať šťastný a vyrovnaný život je asi najväčším umením. V tomto článku Vám ukážem päť krokov, ktoré Vás k takémuto životu môžu priviesť...
Otázkami šťastia, naplnenia životných túžob a s tým súvisiacich pocitov radosti, pokoja a spokojnosti sa nezaoberáme iba my. Sprevádzajú ľudstvo po tisíce rokov. Súvisia aj s náboženskými a filozofickými smermi, ktoré sa postupne vyvinuli. Týmito otázkami sa zaoberali najväčší myslitelia.
Univerzálna cesta ku šťastiu asi neexistuje. Existujú však niektoré kroky, ktoré Vám môžu pomôcť k tomu Vášmu šťastiu sa dopracovať.
Podľa tradičného jogového učenia, ku šťastnému životu vedie:
- správna strava
- správny pohyb
- správne dýchanie
- správna relaxácia
- pozitívne myslenie.
Týchto päť aspektov, ktoré by sme mali do svojho života zaradiť, predstavuje prostriedky, ktoré nás privedú k šťastnejšiemu a vyrovnanejšiemu životu. Možno Vás neprivedú k novému autu alebo väčšiemu domu, ale možno Vám ukážu, že práve toto predstavuje šťastie pre Vás. A možno zistíte, že Vaším šťastím je niečo úplne iné...
Správna strava:
Dnes môžete nájsť toľko teórií o tom, ako sa správne stravovať, že sa v nich prestanete orientovať, pričom často tvrdia absolútne protichodné zaručené pravdy. Na tejto stránke sa zdravej strave a zdravým potravinám venujeme dosť, ale, ako som zdôrazňovala na viacerých miestach, nebudem propagovať nijaký výživový smer. Je na Vás, čo si vyberiete, čo Vám najviac vyhovuje.
Chcem len, aby ste si uvedomili, že nášmu organizmu určite prospeje, keď bude naša strava obsahovať viac surového ovocia a zeleniny z kvalitných zdrojov, čo najmenej spracované potraviny, teda potraviny s minimálnym obsahom prídavných látok, keď budeme jesť pravidelne, nebudeme sa prejedať, apod.
Správny pohyb:
Človek ako živočíšny druh je nastavený na pohyb. Pohyb je prirodzený stav, po ktorom by mal nasledovať oddych, kedy by sa organizmus mal zregenerovať a nazbierať nové sily.
Pohyb nám buduje svalovú hmotu, posilňuje srdcovo-cievny systém, upravuje krvný tlak, spevňuje kostru, zlepšuje náladu....
Dnes sa však, hlavne pre mladšie ročníky, pohyb stáva niečím takmer výnimočným. Kto je dnes zvyknutý napríklad chodiť? Smejete sa? Prejdete denne 30 až 45 minút ráznou chôdzou? Koľko z Vás asi odpovedalo áno.
Platí staré známe pravidlo: čo sa precvičuje, to sa posilní. Inak zakrpatieva. Nič iné k tomuto bodu dodávať netreba.
Správne dýchanie:
Bez kyslíka prežijeme iba pár minút. Potrebuje ho náš mozog, srdce, krv, každá bunka nášho organizmu. Nedostatok kyslíka sa prejavuje napr. aj únavou, zníženou výkonnosťou, nekoncentrovanosťou.
Správnemu dýchaniu sa venujem v tomto článku .
Správna relaxácia:
Relaxácia alebo uvoľnenie je nevyhnutnou fázou nasledujúcou po akejkoľvek aktivite. Sme tak naprogramovaní. Iba takto budeme „fungovať“ správne a dobre. Ak uvoľnenie chýba, alebo je nedostatočné, nedôjde k dostatočnej regenerácii, a to sa neskôr prejaví.
Relaxácia však v žiadnom prípade neznamená ničnerobenie. Spôsob, akým sa chceme uvoľniť závisí od našich preferencií ale aj od činnosti, po ktorej sa chceme alebo potrebujeme zrelaxovať. Ak sme celý deň tvrdo fyzicky pracovali, na relaxáciu potrebujeme opak. Ak však celý deň sedíme pred monitorom počítača a pracujeme psychicky, pre uvoľnenie potrebujeme na chvíľu mozog „vypnúť“ a venovať sa práve nejakej fyzickej aktivite.
K relaxácii nám môže pomôcť aj meditácia. Podstatou meditácie je stíšenie, skľudnenie, akési ponorenie sa do seba, ktoré však zahŕňa utíšenie myšlienok, a to až na minimum.
Meditácia nie je nič zložité, ak ju však nechcete robiť na úrovni tibetských mníchov. Pre bežné zharmonizovanie a ukľudnenie postačí desať až dvadsaťminútová meditácia, kedy sa snažíte pomaly a zhlboka dýchať, pričom sa sústreďujete práve na toto dýchanie. Počítajte doby nádychu a výdychu (6-6), sústreďte sa na vdychovaný a vydychovaný vzduch. Prichádzajúce myšlienky nechajte voľne odznieť a znovu sa sústreďte na dýchanie. Pravidelné vykonávanie meditácie Vás dokáže urobiť pokojnejšou, trpezlivejšou a celkovo lepšie naladenou, ale dodá Vám aj novú energiu. Meditovať môžete ráno, kedy máme najmenej myšlienok, preto je uvedené stíšenie a „nemyslenie“ jednoduchšie, ale napr. aj po návrate domov z práce, kedy sa takto zbavíte stresu a negatívnej energie. Som presvedčená, že meditácii by sa mal venovať naozaj každý človek a určite si o nej povieme ešte viac.
Pozitívne myslenie:
Možno máte pocit, že „pozitívne myslenie“ je taký módny trend súčasnosti. Všade vidíme nové a nové knihy s touto témou, publikuje sa množstvo článkov na internete, vznikajú o tom celé webové stránky...
Nie je to však tak. Prví novodobí pozitívni myslitelia sú známi z konca 19. storočia minulého tisícročia. Je ale pravdou, že dnes akoby sa s rôznymi propagátormi a radami na túto tému roztrhlo vrece. Prečo? Je stále viac nešťastí, osobných tragédií, stresu a vypätia a z toho vyplývajúcej nespokojnosti. Nespokojnosti so sebou, s najbližšími, s prácou, s celým svetom! A takéto myšlienky priťahujú iba ďalšie a ďalšie negatívne myšlienky a negatívne myšlienky nám zákonite vytvoria život, aký nechceme.
Myslieť pozitívne je jediným možným východiskom z tohto začarovaného kruhu. Nebudem tu opisovať, ako začať pozitívne myslieť, chcem len zdôrazniť, že je to pre Váš život nesmierne dôležité. Starosti a obavy Vám môžu priniesť iba to, čoho sa obávate. Neprinesú Vám nič pozitívne. Preto je tak potrebné tieto vplyvy eliminovať a nahradiť ich inými, pozitívnymi myšlienkami.
Naozaj platí, že čokoľvek, čo sa prejaví v našom „reálnom“ svete, bolo najskôr myšlienkou, a to nie náhodnou, jednorazovou. Myšlienky majú naozaj obrovskú tvorivú moc. Žiaľ, aj tie negatívne.
Aké je Vaše obvyklé premýšľanie?
Skúste tento návod zaradiť do svojho života. Možno nie naraz, ale aspoň drobnými krôčikmi. Ja Vám prajem, aby sa kvalita Vášho života a hlavne Vaše osobné vnímanie života naozaj zlepšilo.