Toxíny, ktoré máte v kúpeľni aj Vy!

 

Každá z nás si chce zachovať krásu a mladosť čo najdlhšie. Niektoré aj navždy:-) Aby to tak bolo, neváhame skúšať neustále nové výrobky a skrášľujúce procedúry a vynakladáme na to nemalé prostriedky. V tejto honbe za mladosťou však občas strácame zdravý rozum a ládujeme na seba a aj do seba nebezpečné látky. Toxíny, aj keď krásne podané, ropné produkty, rozpúšťadlá...

 

Myslím, že v súčasnosti je to s kozmetickými výrobkami, s ktorými sa bežne stretávame podobne, ako s mnohými potravinami. Nájdeme v nich všeličo. A čoraz viac toho, čo by sme tam nechceli. 

 

Kozmetické koncerny, tak ako mnohí potravinárski výrobcovia a obchodné reťazce sa však spoliehajú na to, že málokto naozaj študuje zloženie. A ak aj áno, že mu skutočne rozumie. A v tom je problém. Tak ako je veľmi dôležité, čo Vaše telo prijíma v potrave, ktorú jete, je rovnako dôležité, čo Vaše telo prijíma cez kozmetické výrobky, ktoré denne používate. Všetko, čo si na seba aplikujete, dobré aj zlé, sa v priebehu asi desiatich minút vstrebáva a cez krvné vlásočnice dostáva do Vášho krvného obehu. A krv Vám prúdi v celom tele, takže tieto látky sa dostávajú do Vašich orgánov!

 

Aké látky sú najbežnejšie v súčasných kozmetických prípravkoch? Pozrime sa na tie najviac používané:

 

  • ftaláty – používajú sa ako zmäkčovadlá. Vplývajú na vnútorné orgány, majú karcinogénne účinky a môžu mať vplyv na plodnosť. Poškodzujú pečeň a obličky.

  • parabény – sú to najčastejšie používané chemické konzervanty. Môžu byť spúšťačom alergie, dráždia pokožku, sú považované za karcinogén. Nahromadené zvyšky parabénov sa často objavujú v odobratých vzorkách nádorov.

  • látky ropného pôvodu, napr. známy parafín – obmedzujú prirodzené funkcie pokožky a upchávajú póry.

  • silikóny – používajú sa na zjemnenie konzistencie výrobku. Organizmus ich nedokáže odbúrať.

  • parfemujúce zložky -  škodlivé sú synteticky vyrobené, pričom z používaných aróm je asi 95% syntetického pôvodu. Skutočné látky sa však na výrobkoch neuvádzajú, nakoľko vône podliehajú ochrane obchodného tajomstva a patentov. Dávajú sa do súvislosti s alergiami.

  • syntetické farbivá – je ich niekoľko stoviek

  • propylenglykol  (PPG) – ide o syntetické rozpúšťadlo. Vo výrobkoch udržuje vlhkosť a hodvábny pocit. Môže vyvolať vznik alergie.

  • polyethylenglykol (PEG) – vo výrobkoch má čistiacu a stabilizačnú funkciu. Obsahuje ho aj brzdová kvapalina a nemrznúca zmes.

  • diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea – sú to konzervujúce látky s antibakteriálnym účinkom. Spôsobujú podráždenie sliznice, môžu uvoľňovať nebezpečný formaldehyd.

  • butylhydroxyanizol (BHA) – konzervačná prísada. Je to umelý antioxidant. Často sa používa aj v priemyselných krmivách pre domáce zvieratká. Skontrolujte, či náhodou vášho domáceho miláčika nekŕmite potravou obsahujúcou práve túto zložku. Ide o silne karcinogénnu látku. Okrem rakoviny spôsobuje endokrinné poruchy, alergie, neplodnosť, bunkové zmeny. Niekedy sa naozaj oplatí kúpiť produkt, ktorý nemá dlhú trvanlivosť, zato je omnoho bezpečnejší.

  • BHT – taktiež konzervant, často používaný v antiperspirantoch, v pomádach či leskoch na pery. Je menej nebezpečný. Spôsobuje najmä alergie. 

  • Alumíniový (hliníkový) prášok/Aluminium powder – často hlavná zložka tieňov, špirál a ceruziek na oči, leskov na pery a lakov na nechty. Spôsobuje rakovinu, alergie, vývojové poruchy, negatívne vplýva na funkčnosť orgánov.  Hliníkové súčasti deodorantov sú pre telo nebezpečné a môžu spôsobovať rakovinotvorné zmeny v organizme. Problém hliníka je ten, že je často využívaný v našej spoločnosti aj v iných oblastiach, ako je kozmetika, v ktorých je prakticky nenahraditeľný. Všetci bez výnimky ho máme v tele prebytok.

Čo s tým? Vyberať pozorne, študovať informácie na obaloch, kupovať kvalitnú prírodnú kozmetiku. 

 

A odporúčam Vám ešte niečo: Porozmýšľajte, či naozaj potrebujete toľko kozmetiky. Nemusí to tak vždy byť! Existujú aj iné metódy, ktoré Vás omladia výraznejšie: tvárová gymnastika, dychové cvičenia, konzumovanie tých správnych potravín a zopár ďalších. Všetky podrobne popisujem v elektronickej knihe ZASTAVTE ČAS! Nájdete tam domáce, zaručene čerstvé a prírodné skrášľovače:-) 

 

Chráňte si svoju krásu a sviežosť!